Home » Serwis » Naprawy układu chłodzenia

Naprawy układu chłodzenia

Wykaz używanych do napraw części zamiennych: termostaty, chłodnice silnika i klimatyzacji, ciecz chłodzącą, wentylatory chłodnicy, przewody połączeniowe, nagrzewnice, czujniki temperatury, opaski, zbiorniczki wyrównawcze, pompy cieczy chłodzącej, oraz regenerujemy wentylatory.

Układ chłodzenia odgrywa istotna rolę w utrzymaniu właściwej temperatury silnika, co oznacza, że zarówno ciecz chłodząca może być szybko schładzana jak i pozostawiona w swojej temperaturze. Proces utrzymania temperatury w zakresie wymaganym przez producenta musi być sprawnie realizowany przez układ w okresie zimowym i letnim, podczas jazdy z dużymi prędkościami gdy użytkowana jest cała moc silnika, a chłodzenie powietrzem jest niewystarczające.

Dzięki układowi chłodzenia ciecz chłodząca przepływająca przez nagrzewnicę bierze udział w ogrzewaniu wnętrza pojazdu, oraz we współdziałaniu z klimatyzacją daje możliwość podwyższenia temperatury chłodzonego powietrza.

Wychwycenie usterek układu chłodzenia nie jest aż tak trudne, gdyż jadąc samochodem możemy zauważyć na kokpicie kontrolkę ostrzegającą o niewłaściwej temperaturze silnika, oraz widoczne mogą być wycieki i braki cieczy chłodzącej. Brak prawidłowego chłodzenia jest przyczyną osiągnięcia przez silnik niedopuszczalnej temperatury i kosztownych awarii, co prowadzi nierzadko do wymiany silnika.

Wielokrotnie Klienci nie mogąc kupić uzupełniają braki cieczy chłodzącej wodą co biorąc pod uwagę wyjątkowość sytuacji jest dopuszczalne, natomiast pogorszenie jego parametrów musi być jak najszybciej poprawione, gdyż jeśli zaskoczą nas mrozy spowodują awarie chłodnicy i bloku silnika.

Ciecz chłodząca wymaga regularnych wymian minimum co 3 lata, gdyż po tym terminie gorzej smaruje pompę cieczy chłodzącej, gorzej chroni układ przed korozją i kamieniem kotłowym który osadzając się na wewnętrznych ściankach układu pogarsza warunki wymiany ciepła.

Korzystne jest dla dobrego stanu technicznego układu chłodzenia wykonanie przeglądu i niezbędnych napraw co 15 000 km lub raz na rok.

Jeśli spotkacie się Państwo z niespodziewaną awarią układu chłodzenia, zapraszamy u nas zawsze uzyskacie niezbędna pomoc.