Home » Serwis » Wymiana tarcz klocków układ hamulcowy

Wymiana tarcz klocków układ hamulcowy

Wykaz używanych do napraw części zamiennych: tarcze i klocki hamulcowe, czujniki, szczęki i bębny hamulcowe, przewody i cylinderki hamulcowe, płyn hamulcowy i pompy ABS, linki hamulca ręcznego, oraz czyścimy elementy układu i regenerujemy zaciski.

Układ hamulcowy odgrywa bardzo istotną rolę w komfortowym i nie wymagającym wysiłku hamowaniu pojazdem. Z jego niezawodnością związane jest bezpieczeństwo jazdy. Regularne przeglądy w naszym serwisie w czasie których wykonywana jest kontrola układu hamulcowego i pomiar zgodności grubości okładzin z normami producenta, gwarantują Państwu, że w porę zostaną wymienione zużyte elementy. Zaniedbanie tej z pozoru błahej czynności jest często przyczyną popękania okładzin, co wiąże się z wadliwym działaniem układu hamulcowego.

Jeśli po weryfikacji okaże się, że mamy zużyte tarcze, powinny być wymienione dwie dla danej osi wraz z nowymi klockami, gdyż dotychczas używane klocki uszkodziłyby dopiero co zamontowane tarcze. Co oznacza, że wymianę samych klocków dobrze jest przeanalizować w połączeniu ze stanem technicznym tarcz, aby niepotrzebnie nie wydać pieniędzy.
Wytrzymałość okładzin ciernych zmniejsza się gdy często gwałtownie hamujemy, a w przypadku gdy po takim hamowaniu wjedziemy bezpośrednio w wodę dochodzi do wychłodzenia tarcz a nawet ich deformacji.

Płyn hamulcowy wymaga regularnych wymian co 2 lata i nie jest to zależne od samego przebiegu auta, gdyż wchłania on wilgoć i pogarszają się jego parametry.

Korzystne jest dla dobrego stanu technicznego układu hamulcowego wykonanie przeglądu i niezbędnych napraw co 15 000 km lub raz na rok.